Péče po porodu

Šestinedělí by měly ženy trávit jako líbánky - nechat se rozmazlovat a co nejvíce času trávit se svým miminkem v posteli.

Dříve, když žily rodiny pohromadě, byla žena po porodu obklopena blízkými ženami (matkami, babičkami, sestrami, tetami...), které se postaraly o chod domácnosti a předávaly své zkušenosti, tak aby mohla být novopečená maminka v klidu se svým miminkem. Tím došlo k nastartování vyplavování správných hormonů, potřebných k zahojení porodních poranění, úspěšnému kojení a vzniku pevného a láskyplného pouta mezi matkou a miminkem. 

V dnešní době, kdy žijeme separovaně od našich rodičů a příbuzných, zůstává žena na vše sama. Přestože jsou ženy v dnešní době hodně samostatné, může je tak citlivé období, jakým je ranné mateřství zaskočit. Většina nastávajících matek se důkladně připravuje na porod a zapomíná, že tím teprve vše začíná... Navíc jsou v dnešní době ženy pod tlakem očekávání, že budou vypadat a chovat se stejně jako před porodem. To může být velmi stresující a vyčerpávající a může to nepříznivě ovlivňovat hladký průběh šestinedělí.

Dula pečuje o matku, novorozené dítě a jejich rodinu, tak aby je pohodlně provedla šestinedělím, ale i kdykoli po něm. Dokáže informovaně podpořit po stránce psychické, emocionální a pomáhá novopečené mamince nalézt sebedůvěru v péči o miminko. S dulou může žena sdílet své zážitky z porodu, získat informace o kojení nebo třeba o nošení dětí v šátku.

Masáž miminek

Jemné a láskyplné doteky při masáži navozují pocit bezpečí a pomáhají budovat důvěrný vztah s maminkou.

Masáž je nejen úžasným prostředkem pro vytvoření rituálu, kdy můžete aktivně využít čas se svým miminkem, ale dokáže také působit preventivně a léčebně. 

Doteková terapie je velmi stará disciplína, hojně využívaná především východními kulturami. Ovlivňuje rovnováhu životní energie a lze ji využít ke zmírnění obtíží jako je bolest bříška, zoubků, nachlazení nebo snížení neklidu. Pravidelná masáž může také zlepšit spánkový rytmus dítěte.