Služby poporodní duly

Služby poporodní duly se budou lišit podle potřeb každé rodiny. Důležité je, aby matka a miminko byly spolu a nevyrušovaly je žádné povinnosti.

Dříve, když žily rodiny pohromadě, byla žena po porodu obklopena blízkými ženami (matkami, babičkami, sestrami, tetami...), které se postaraly o chod domácnosti a předávaly své zkušenosti, tak aby mohla být novopečená maminka v klidu se svým miminkem. Tím došlo k nastartování vyplavování správných hormonů, potřebných k zahojení porodních poranění, úspěšnému kojení a vzniku pevného a láskyplného pouta mezi matkou a miminkem.

V dnešní době, kdy žijeme separovaně od našich rodičů a příbuzných, zůstáva žena na vše sama. Přestože jsou ženy v dnešní době hodně samostatné, může je tak citlivé období, jakým je ranné mateřství zaskočit. Většina nastávajích matek se důkladně připravuje na porod a zapomíná, že tím teprve vše začíná... Navíc jsou v dnešní době ženy pod tlakem očekávání, že budou vypadat a chovat se stejně jako před porodem. To může být velmi stresující a vyčerpávající a může to nepříznivě ovlivňovat hladký průběh šestinedělí.

Poporodní dula pečuje o matku, novorozené dítě a jejich rodinu, tak aby je pohodlně provedla šestinedělím, ale i kdykoli po něm. Pomůže nejen s chodem domácnosti, ale dokáže také informovaně podpořit po stránce psychické, emocionální a pomáhá novopečené mamince nalézt sebedůvěru v péči o miminko. S poporodní dulou může žena sdílet své zážitky z porodu a získat informace o kojení, nošení dětí v šátku a o látkových plenách.